“Engelliyi işe götürmüyoruz, işi engelliye getiriyoruz”

 Eklenme Tarihi: 12.06.2018 | Okunma: 513

Uluslararası Yaşama Destek Derneği (UYDD) Başkanı Emine Koçak, Almanya’daki Stiftung Lebenshilfe Region Donau-IIIer kuruluşu ile ilgili olarak “Kurum olarak, okul sonrası 21-65 yaş arası engellilerin, hem iş yaşantılarında hem de sosyal yaşamlarında destek oluyoruz. Mesleki eğitimlerini tamamladıktan sonra, büyük fabrika ve firmalar ile ortaklaşa yürüttüğümüz atölyemizde, onların yapabilecekleri kapasitede işler üzerinde çalışıyorlar. Yani Almanya’daki aktif sanayi ile birlikte ortaklaşa çalışıyoruz. Engelliyi işe götürmüyoruz, işi engelliye getiriyoruz. Emekli olduktan sonra ise bizim yaşam destek evlerimizde yaşamak isterlerse orada emekliliklerini geçirebiliyorlar” diye konuştu.

Almanya’daki bu sistemin Türkiye’ye model taşımacılığını yaptıklarını belirten Koçak, “Her yıl 3 eğitmen ve 12 engelli ile Türkiye’yi ziyaret ediyoruz. Burada eksik olan parçaları Almanya’dan model olarak taşıyıp, Türkiye’ye uygulamak istiyoruz. Burada eğitim sonrası engelliler koruma altında çalışamıyorlar ve hiçbir yerden destek alamıyorlar. Burada da bunu gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Koçak son olarak, Ataşehir Lions Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Okulu’ndan 10 öğretmenin de Haziran’da Almanya’daki kurumlarını ziyaret edeceklerini dile getirerek şöyle konuştu: “Öğretmenlerimiz orada uygulamalı ders görecekler. Bu ziyareti Türkiye ve Almanya’daki bu kurumların aralarındaki farkları görmek için yapıyoruz. Burada neyi düzeltebiliriz, neyi daha farklı yapabiliriz bunu amaçlıyoruz.”

 

Kaynak: 18-04-2016 http://bitarafhaber.com.tr