Hayata Merhaba Projesi

- Hayata Merhaba Projesi, örgün eğitimini tamamlamış 18 yaş üstü engelli bireylere yönelik Hayat Boyu Eğitim ve Üretim Modelidir.

- Almanya’da 70 yıldır uygulanan bu modelde, engelli yetişkin bireyler evde oturmuyor ve yapabildikleri kadar üretime dâhil oluyorlar. 

- Türkiye’de HAYATA MERHABA Projesine 2017 Mayıs ayında başladık ve bu süreçte alanda düşündüğümüzden daha fazla ihtiyaç olduğunu gördük. Şuan Projemizi uyguladığımız Ataşehir Yunus Emre Özel Eğitim İş Uygulama Okulunda kısıtlı imkânlar ve yer sıkıntısı yüzünden ancak 50 kadar engelli yetişkine hizmet verebiliyoruz. Yerimiz olmadığı için çok talep olmasına rağmen başka kayıtlar alamıyoruz.  Ocak 2020 ayında Tuzla Deri Organize Sanayisinde kullanılmayan bir fabrikada eğitim alanları oluşturup 30 engelli bireye eğitim vermeye başladık. 

- İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı ile geçen yıl il genelinde projenin yaygınlaşması ile ilgili UYDD olarak protokol imzalandı. 

- Her ilçede evde oturan, eve bağımlı kalmış engelli bireyler ve kendi hayatlarından vazgeçmiş veliler var. Biz bu proje ile hem engelli bireylere hem de onların ailelerine dokunuyoruz. Bu bireylerin Hayat Boyu Eğitim kapsamında bu eğitimleri almaya ihtiyaçları var. İŞ-KUR desteği ile bu bireylerin alandaki ihtiyaca göre 2 yıllık bir eğitimle hayata kazandırılması ve devamında üretime katkı sağlayacak bireyler haline gelmesi mümkün. 

 - Bu bireyler Bireysel İş Eğitimi Planlaması (BİP) ve ilgili komisyonun çalışması sonucunda yapılan değerlendirme ile pedagoglar eşliğinde geleceğini planlar. 

- Burada aldıkları eğitimler sonucunda bu bireyler üretime dahil edilerek farklı alanlarda istihdam ediliyorlar. Bu noktada dışarıda çalışabilecek olanlara çalıştığı iş ortamında destek verilerek oryantasyon eğitimleri de sağlanıyor. Engelli bireylerin tamamının dışarıda çalışması mümkün olmadığı için projemiz onları da destekleyerek, uygun ortamlarda Halk Eğitim Merkezi üzerinde açılan kurslarda kursiyer olarak eğitimlerine hayat boyu devam etmelerini sağlıyor. 

- Hayata Merhaba Projesinin tam anlamıyla hayata geçmesi için yasal düzenlemelere ihtiyacımız var. HER ENGELLİ DIŞARIDA ÇALIŞAMAZ. Biz bunun bilinci içinde bize başvuran yetişkin bireylerimizi hayata bağlamaya çalışıyor, eğitimlerini destekliyoruz. 

- 21 yaşını geçmiş bir engelli rehabilitasyon merkezlerinde 2 saat vakit geçirerek haftanın 6 günü evde mahkûm gibi yaşıyor. Bu bireylerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından rehabilitasyon merkezlerine ödeniyor. Bu durum velileri de engelli bireyleri de tatmin etmiyor ve devleti gereksiz bedeller ödemeye mecbur bırakıyor. Biz bu proje kapsamında üretim yapan engelli bireylerimizin sigortalarının ödenerek engelli bakım paraları ile değil emeklilik maaşları ile onların hayatlarını idame etmelerini sağlamak istiyoruz. Maaşı olan bireyler 10 - 15 yıl sonra sosyal hayatla bütünleşmiş ve hayatını kendileri sürdürebilir olacaklardır. iŞ-KUR ve çalıştığımız kurumlar bu düzeyde düzenlemeler yaptığı taktirde Üreten ve Engelsiz bir toplum hedefimize ulaşacağımızı ümit etmekteyiz.  Projemizle çalışmayan Engelli Kalmayacak.

Hedefimiz bu Projenin Türkiye genelinde tüm ihtiyacı olan engelli bireylere ve velilere “HAYATA MERHABA” dedirtebilmek…